Strona Główna Aktualności PROJEKT DLA SENIORÓW …
PROJEKT DLA SENIORÓW … Drukuj Email

logotype raster 500px width

ASOS 2013 200x150

 

PROJEKT DLA SENIORÓW …

„ZNALEŹĆ WIOSNĘ W JESIENI ŻYCIA” – taki tytuł nosi projekt skierowany do Seniorów z naszej gminy, który realizowany jest w ramach Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rymaniu. Wszyscy uczestnicy projektu od samego początku bardzo aktywnie uczestniczą we wszystkich zaplanowanych działaniach i bardzo licznie przybywają na kolejne zajęcia, które odbywają się 2, a czasem nawet 3 razy w tygodniu. Zajęcia, które powtarzane były cyklicznie w pierwszych miesiącach realizacji projektu (listopadzie i grudniu 2012 r.) to m.in.: zajęcia psychoedukacyjne, zajęcia kulinarne, zajęcia artystyczne, zajęcia taneczne, zajęcia sportowe – pilates oraz zajęcia z wizażystką.

Od nowego półrocza w dalszym ciągu odbywają się zajęcia taneczne, zajęcia sportowe – pilates oraz zajęcia artystyczne. Oprócz zajęć skierowanych bezpośrednio do uczestników projektu „Znaleźć wiosnę w jesieni życia”, projekt przewiduje również działania mające na celu zwiększenie integracji wewnątrzpokoleniowej. Do tej pory zadanie to realizowane było przez następujące działania:

1. Wieczór kolęd i pastorałek, który odbył się 5 stycznia 2013 r. w Sali Wiejskiej w Rymaniu. Spotkanie to zgromadziło 3 pokolenia. Najmłodszą grupą byli uczniowie Szkoływ Starninie (kl. 0 – III), którzy przed wielką publicznością zaprezentowali przecudne przedstawienie jasełkowe zatytułowane: „On jest królem!”. Ten występ w wielu widzach wzbudził niesamowite emocje i przekonanie, że w dzieciach drzemią ogromne potencjały, tylko trzeba umieć je dostrzec i odpowiednio ukierunkować. Drugą grupę stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Rymaniu, których występ muzyczno – wokalny był doskonałą okazją do wspólnego kolędowania i przeżycia tego świątecznego czasu w niezwykle podniosłej i rodzinnej atmosferze. Ostatni występ prezentujący ogromne talenty zaprezentowali uczestnicy projektu „Znaleźć wiosnę w jesieni życia” – nasi Seniorzy, którzy przedstawili inscenizację słowno – ruchową pt.: „Wieczór Wigilijny”

Wieczór kolęd i pastorałek zgromadził bardzo wielu mieszkańców naszej gminy, co daje duże pokłady wiary w ludzi i w to, że warto jest coś robić dla społeczeństwa.

ASOS koledy 2013 001

ASOS koledy 2013 002

ASOS koledy 2013 003

ASOS koledy 2013 004

ASOS koledy 2013 005

2. Coś dla naszych Milusińskich – czytanie bajek i wierszy. To przedsięwzięcie zostało zorganizowane w związku z obchodami Dnia Babci i Dziadka. 17 stycznia delegacje Seniorów przybyły do gminnych Oddziałów Przedszkolnych w Rymaniu, Gorawinie, Drozdowie i Starninie. Podczas tych spotkań to babcie i dziadkowie byli aktorami i czytali najmłodszym piękne polskie wiersze, bajki iTe spotkania dla obu stron były bardzo miłym doświadczeniem. Maluszki w każdej szkole bardzo ciepło przywitały Seniorów i łagodnym okiem patrzyły na drobne potknięcia czy błędy w czytaniu. Bardzo chętnie odwdzięczyły się swoimi występami słowno – taneczno – muzycznymi oraz zapraszały Seniorów do wspólnych zabaw. Zarówno dzieci jak i nauczyciele dziękowali za taką inicjatywę i zgodnie stwierdzili, że to wspaniały pomysł, który warto powtórzyć w przyszłości.

ASOS 2013 001
ASOS 2013 002
ASOS 2013 003
ASOS 2013 004
ASOS 2013 005
ASOS 2013 006
ASOS 2013 007

3. Wypieki i słodkości – wspólne wypiekanie ciastek Seniorów z dziećmi. 24 stycznia do siedziby Klubu Seniora „Pod Aniołami” przybyły przedszkolaki z Rymania wraz z nauczycielem i rodzicami. Podczas tego spotkania nasi milusińscy poznali największe tajemnice wypiekania przepysznych, domowych ciasteczek. Maluszki wyposażone w kolorowe fartuszki wspólnie z Seniorkami mieszały, ugniatały, wycinały, dekorowały i oczywiście zajadały! Wspólne pieczenie ciasteczek przyniosło uczestnikom wiele radości i uśmiechu i oczywiście zachęciło Maluchy do rozwijania umiejętności kulinarnych.

Wypieki 001

Wypieki 002

Wypieki 003

Wypieki 004

Wypieki 005

Wypieki 006

Wypieki 007

Wypieki 008

Przed uczestnikami projektu „Znaleźć wiosnę w jesieni życia” jeszcze wiele zajęć, spotkań, wycieczek i wyjazdów, ale już dziś widoczne są zmiany w naszych Seniorach. Już dziś można zauważyć ich większą aktywność społeczną i fizyczną oraz chęć do życia!!!

 

Szukaj

BIP GOPS

Twój Parasol

Centralizacja VAT

UWAGA !!!
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rymaniu zwraca się z prośbą, aby od dnia 1 stycznia 2017 r. związku z centralizacją podatku VAT faktury, rachunki i noty księgowe były wystawiane na Gminę Rymań wg następującego wzoru:

Nabywca:
Gmina Rymań
ul. Szkolna 7
78-125  RYMAŃ
NIP 671-18-08-627

Odbiorca:
GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ w RYMANIU
ul. Szkolna 7
78-125  RYMAŃ

Ponadto informujemy, że pomimo w/w zmiany adres do korespondencji pozostaje bez zmian, dokumenty księgowe  należy przedkładać jak dotychczas w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rymaniu (ul. Szkolna 7, 78-125 Rymań).

Podziękowania

Podziekowanie Jestesmy Aktywni px190
Statuetka PATRON 190px

Foto prezentacja