Strona Główna Aktualności Tłusty czwartek za nami.
Tłusty czwartek za nami. Drukuj Email

Tlusty_czwartek_2012

Artykuł ze strony http://www.gorawino.net

Tłusty czwartek za nami. Dziś pewnie wielu z nas obiecuje sobie, że pączki „odkłada” do następnego roku, oraz „weźmie się za siebie”. Inni zaczną biegać, jeździć na rowerze, chodzić z kijkami, byle tylko nadmiar kalorii czwartkowych zrzucić z siebie.

Przypomnijmy, że tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. I Objadaliśmy się… Najpopularniejsze potrawy w tym dniu, to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które suto zapijano wódką… To dopiero były kalorie!

Image

Mieliśmy okazję podglądać w jaki sposób pieczone były pączki w Klubie Seniora „Pod Aniołami” w Rymaniu. Już od godziny 6.00 rano panie wyrabiały ciasto, które musiało później odpowiednio wyrosnąć. Jeszcze tylko smażenie i posypywanie cukrem pudrem – warto było czekać. Pączki były bardzo smaczne, ale trudno się dziwić, tworzyły je przecież najlepsze i najbardziej doświadczone gospodynie domowe, dla siebie i dla swoich rodzin. Swoją drogą to nasi emeryci „spust” mają całkiem niezły, jeśli potrafią takie ilości pączków zagospodarować.

I na zakończenie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w całym roku nie będzie mu się wiodło…

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

zdj. T. Dach

Wstecz

 

 

Szukaj

BIP GOPS

Twój Parasol

Centralizacja VAT

UWAGA !!!
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rymaniu zwraca się z prośbą, aby od dnia 1 stycznia 2017 r. związku z centralizacją podatku VAT faktury, rachunki i noty księgowe były wystawiane na Gminę Rymań wg następującego wzoru:

Nabywca:
Gmina Rymań
ul. Szkolna 7
78-125  RYMAŃ
NIP 671-18-08-627

Odbiorca:
GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ w RYMANIU
ul. Szkolna 7
78-125  RYMAŃ

Ponadto informujemy, że pomimo w/w zmiany adres do korespondencji pozostaje bez zmian, dokumenty księgowe  należy przedkładać jak dotychczas w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rymaniu (ul. Szkolna 7, 78-125 Rymań).

Podziękowania

Podziekowanie Jestesmy Aktywni px190
Statuetka PATRON 190px

Foto prezentacja