V edycja projektu systemowego "Jesteśmy Aktywni" |
V EDYCJA PARTNERSKIEGO PROJEKTU 2012 "JESTEŚMY AKTYWNI" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rymaniu do V edycji projektu systemowego „Jesteśmy aktywni” zrekrutował 19 uczestników – 15 kobiet i 4 mężczyzn, w tym 3 osoby niepełnosprawne. Wśród działań zaplanowanych na ten rok znalazły się warsztaty psychologiczne, badanie predyspozycji zawodowych przeprowadzane przez doradcę zawodowego oraz zajęcia grupowe z zakresu doradztwa zawodowego i aktywnego poszukiwania pracy, które realizowane były w miesiącach kwiecień i maj. Szkolenie Bukieciarstwo i Konserwator Obecnie od 21 do 31 maja 5 pań uczestniczy w szkoleniu zawodowym Bukieciarstwo, podczas którego poznają nie tylko tajniki układania wiązanek i tworzenia kompozycji kwiatowych ale również spędzają czas w dobrym towarzystwie i nawiązują nowe znajomości, gdyż w tym samym szkoleniu uczestniczy 5 osób z sąsiedniej gminy Siemyśl.
Kolejnym działaniem zaplanowanym dla grupy 4 panów w miesiącu czerwcu jest szkolenie zawodowe Konserwator budynków z uprawnieniami SEP, natomiast pozostałe Panie w miesiącu wrześniu będą uczestniczyły w szkoleniu zawodowym – Kompleksowa obsługa przyjęć okolicznościowych.
Oprócz szkoleń zawodowych, warsztatów psychologicznych oraz zajęć z doradcą zawodowym dla beneficjentów zaplanowano jeszcze warsztaty umiejętności wychowawczych oraz warsztaty poprawy wizerunku osobistego, które zrealizowane zostaną po przerwie wakacyjnej oraz wycieczki integracyjno – poznawcze mające na celu zwiększenie integracji grupy oraz poznanie ciekawych miejsc w naszym kraju. Wszystkie zajęcia w ramach projektu realizowane są w Sali wykładowej w Klubie Seniora „Pod aniołami” przy ul. Sportowej, która jest wyposażona w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt audiowizualny, stoliki, krzesełka, tablice, których zakup współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej. Jak co roku wszyscy uczestnicy projektu objęci są wsparciem dochodowym, podlegają ubezpieczeniu NNW oraz zobligowani są poddać się badaniom Lekarza Medycyny Pracy. Udział w projekcie jest bezpłatny!
Wszystie zdjęcia Bukieciarstwo - kliknij Wszystkie zdjęcia Konserwator - kliknij
Wyjazd integracyjno – poznawczy na Kaszuby
W dnia 29-30 lipiec 2012 r. grupa uczestników V edycji projektu „Jesteśmy aktywni” uczestniczyła w wyjeździe integracyjno – poznawczym na Kaszuby. Po pysznym śniadaniu w stylowej restauracji w Słupsku grupa udała się do Bytowa, gdzie zwiedzaliśmy pokrzyżacki zamek, w którym mieści się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, gdzie zobaczyliśmy wystawę etnograficzną – „Kultura materialna Kaszubów Bytowskich”. Niezwykle kontaktowa Pani przewodnik dokładnie opowiadała o każdym sprzęcie, omawiała codzienne życie Kaszubów Bytowskich i zdradziła nam wiele śmiesznych historii z tamtego okresu. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie m.in. zobaczyliśmy: Dom Sybiraka, Łagry Sowieckie, Dom Trapera Kanadyjskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola, Bunkier Gryfa Pomorskiego, i oczywiście „Dom do góry nogami”. Opowieść przewodnika o losach Polaków wywożonych na Sybir była niezwykle przejmująca i przerażająca, każdy uczestnik wyjazdu przez chwilę w milczeniu oddał hołd osobom, które tam zginęły, natomiast wizyta w „Domu do góry nogami”, rozśmieszyła każdego uczestnika i pozwoliła poczuć się jak na wielkim morzu. Humory dopisywała, pogoda sprzyjała zwiedzaniu, po którym udaliśmy się na nocleg do Pomlewa, do hotelu Kozi Gród, gdzie wzięliśmy udział w Festiwalu Kulinarnym. Każdy mógł spróbować takich specjałów jak szynka z jelenia, udo z kaczki czy łosoś zapiekany w szpinaku oraz wiele, wiele innych równie pysznych przekąsek, potraw czy deserów. W tym momencie Panie zapomniały o swoich dietach i oddawały się przyjemności kosztowania nowych, niecodziennych smaków. Jedzonko wszystkim bardzo smakowało!!! Po tak wspaniałych pysznościach oraz całodziennym zwiedzaniu przyszedł czas na zasłużony wypoczynek. Uczestnicy wycieczki mogli korzystać z hotelowych atrakcji takich jak: basen, sauna, jacuzzi czy sala fitness.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty na fermie strusi afrykańskich w Garczynie, gdzie zobaczyliśmy te niezwykłe ptaki, poznaliśmy szczegóły ich hodowli, mogliśmy dotknąć jajo strusie. Ta wizyta była niezwykle ciekawa, okazało się, że strusie to bardzo towarzyskie ptaki, które lubią ludzi i lubią być fotografowane.
Następnym punktem wyjazdu była Łubiana, gdzie zwiedzaliśmy jedną z największych w świecie fabryk porcelany - Lubiana. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają poszczególne etapy produkcji porcelany, poznać historię fabryki oraz zakupić gotowe już produkty. Ostatnim punktem wyjazdu było Chmielno, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Ceramiki – garncarstwo rodziny Neclów. Podczas tej wizyty uczestnicy mogli spróbować swoich sił w lepieniu glinianych garnków na kole garncarskim. Śmiechu było przy tym co nie miara. Podczas wyjazdu uczestnicy bardzo się ze sobą zintegrowali, chętnie rozmawiali, wspólnie korzystali ze wszystkich udostępnianych atrakcji. Ten wyjazd pozwolił im nie tylko poznać ciekawe turystycznie miejsca w naszym kraju ale również zaprzyjaźnić się ze sobą i nauczyć się współgrać w grupie.
Wszystkie zdjęcia z wycieczki na Kaszuby 2012 - kliknij
Szkolenie Kompleksowa obsługa przyjęć okolicznościowych
Wszystkie zdjęcia "Kompleksowa obsługa przyjęć okolicznościowych" - kliknij
Szkolenie Warsztaty umiejętności wychowawczych
Wszystkie zdjęcia "Warsztaty umiejętności wychowawczych" - kliknij
Szkolenie Poprawa wizerunku
Szkolenie
Warsztaty tworzenia biżuterii
Zakończenie projektu "Jesteśmy Aktywni"
V edycja 2012 12 grudnia 2012 r. w siedzibie Klubu Seniora „Pod aniołami” w Rymaniu odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie V edycji projektu systemowego „Jesteśmy aktywni”. W tegorocznej edycji projektu wzięło udział 19 uczestników – 15 kobiet i 4 mężczyzn, w tym 3 osoby niepełnosprawne. Wśród zrealizowanych działań znalazły się warsztaty psychologiczne, badanie predyspozycji zawodowych przeprowadzane przez doradcę zawodowego oraz zajęcia grupowe z zakresu doradztwa zawodowego i aktywnego poszukiwania pracy, które realizowane były w miesiącach kwiecień i maj. Ponadto uczestnicy brali udział w szkoleniach zawodowych zgodnych z ich zainteresowaniami i predyspozycjami. 5 pań ukończyło szkolenie zawodowym pn. Bukieciarstwo, 4 panów ukończyło szkolenie pn. Konserwator budynków z uprawnieniami SEP, natomiast pozostałe 10 pań uczestniczyło w szkoleniu zawodowym – Kompleksowa obsługa przyjęć okolicznościowych. Oprócz szkoleń zawodowych, warsztatów psychologicznych oraz zajęć z doradcą zawodowym beneficjenci w trakcie trwania projektu uczestniczyli w wyjazdowych warsztatach umiejętności wychowawczych, warsztatach poprawy wizerunku osobistego oraz warsztatach tworzenia biżuterii.. Cała grupa beneficjantów ostatecznych projektu uczestniczyła w dwóch wycieczkach integracyjno – poznawczych, które miały na celu zwiększenie integracji grupy oraz poznanie ciekawych miejsc w naszym kraju.
Wszystkie zajęcia w ramach projektu realizowane były w Sali wykładowej w Klubie Seniora „Pod Aniołami” przy ul. Sportowej, która jest wyposażona w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt audiowizualny, stoliki, krzesełka, tablice, których zakup współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej. Jak co roku wszyscy uczestnicy projektu objęci byli wsparciem dochodowym, podlegali ubezpieczeniu NNW oraz poddali się badaniom Lekarza Medycyny Pracy. Udział w projekcie jak co roku był bezpłatny! Podczas uroczystego zakończenia beneficjenci otrzymali nagrody za wytrwałość i udział w projekcie, w postaci bardzo ciekawych książek tematycznych, związanych ze szkoleniami, które ukończyli. Mamy nadzieję, że otrzymane nagrody będą często wykorzystywane i dostarczą uczestnikom jeszcze więcej wiedzy zawodowej. Wszystkim osobom, które tworzyły tegoroczną edycję projektu „Jesteśmy aktywni” – uczestnikom, pracownikom GOPS składam serdeczne podziękowania za udaną współpracę i życzę wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Pracownik socjalny projektu – Agnieszka Bany Projekt systemowy „Jesteśmy aktywni” współfinansowany jest ze środków |
UWAGA !!!
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rymaniu zwraca się z prośbą, aby od dnia 1 stycznia 2017 r. związku z centralizacją podatku VAT faktury, rachunki i noty księgowe były wystawiane na Gminę Rymań wg następującego wzoru:
Nabywca:
Gmina Rymań
ul. Szkolna 7
78-125 RYMAŃ
NIP 671-18-08-627
Odbiorca:
GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ w RYMANIU
ul. Szkolna 7
78-125 RYMAŃ
Ponadto informujemy, że pomimo w/w zmiany adres do korespondencji pozostaje bez zmian, dokumenty księgowe należy przedkładać jak dotychczas w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rymaniu (ul. Szkolna 7, 78-125 Rymań).