Strona Główna Aktualności Kurs pierwszej pomocy w Klubie Seniora 2013
Kurs pierwszej pomocy w Klubie Seniora 2013 Drukuj Email

kurs pierwszej pomocy 200Artykuł ze strony : http://www.gorawino.net
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach

Duża grupa członków Klubu Seniora „Pod Aniołami”, w ramach cotygodniowych zajęć, została przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Jak ważne jest takie szkolenie w odniesieniu właśnie do osób w podeszłym wieku, nie trzeba przekonywać.

Szkolenie odbyło się w siedzibie Klubu Seniora w Rymaniu, a prowadził je w sposób bardzo ciekawy i przystępny p. Szymon Kozłowski, członek Polskiej Grupy Ratownictwa Medycznego.

Najpierw odbyła się cześć teoretyczna, a później wszyscy uczestnicy szkolenia ćwiczyli praktycznie. Seniorzy dowiedzieli się jak postępować w stosunku do osoby nieprzytomnej. Najpierw oceniano samo zdarzenie, określano czy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, udrażniano drogi oddechowe i oceniano oddech  poszkodowanego. Dopiero wtedy uczono się w jaki sposób i skąd wzywać pomoc. Następnie Seniorzy wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową, która pozwala utrzymać funkcje życiowe osoby poszkodowanej, głównie przez prowadzenie uciśnięć klatki piersiowej oraz prowadzenie oddechów ratowniczych dostarczających powietrze do płuc.

dsc04145

Mało tego, Seniorzy uczyli się również wykonywania defibrylacji! Jak się dowiedzieliśmy, resuscytacja poprawia szanse na przeżycie 2 lub nawet 3 krotnie, a defibrylacja wykonywana dzięki urządzeniom AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) zwiększa te szanse kilkunastokrotnie! Wiemy teraz, że takie urządzenia znajdują się w wielu miejscach  publicznych i można je wykorzystać dla ratowania osób.

Seniorzy nauczyli się również układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej na boku oraz postępowania w wielu najróżniejszych sytuacjach, w tym niesienia pierwszej pomocy dzieciom, nawet tym najmniejszym.

Wszyscy uczestnicy szkolenia byli bardzo zaangażowani, szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń praktycznych. Wspólnie też stwierdzono, że tego rodzaju szkolenia powinny być prowadzone w odniesieniu do wielu różnorodnych grup naszego społeczeństwa.

Z sympatycznym p. Szymonem, Seniorzy żegnali się stwierdzając, „oby umiejętności nabyte podczas tego szkolenia nie musiały być przydatne w codziennym życiu”.

zdj. T. Dach

 

Szukaj

BIP GOPS

Centralizacja VAT

UWAGA !!!
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rymaniu zwraca się z prośbą, aby od dnia 1 stycznia 2017 r. związku z centralizacją podatku VAT faktury, rachunki i noty księgowe były wystawiane na Gminę Rymań wg następującego wzoru:

Nabywca:
Gmina Rymań
ul. Szkolna 7
78-125  RYMAŃ
NIP 671-18-08-627

Odbiorca:
GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ w RYMANIU
ul. Szkolna 7
78-125  RYMAŃ

Ponadto informujemy, że pomimo w/w zmiany adres do korespondencji pozostaje bez zmian, dokumenty księgowe  należy przedkładać jak dotychczas w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rymaniu (ul. Szkolna 7, 78-125 Rymań).

Podziękowania

Podziekowanie Jestesmy Aktywni px190
Statuetka PATRON 190px

Foto prezentacja